Jakie elektronarzędzia wybrać, aby służyły przez wiele lat?

203
Elektronarzędzia stanowią podstawę pracy każdego fachowca. Tworząc lub rozwijając swoje wyposażenie warto kierować się sprawdzonymi kryteriami doboru sprzętu. To nie jest łatwe zadanie, bo na rynku można spotkać różne marki i rodzaje urządzeń. O tym, co należy wziąć pod uwagę w trakcie kompletowania swojej bazy elektronarzędziowej mówi Artur Kordowski, Market Manager Würth Polska.
Wyposażenie profesjonalisty różni się od tego, czym dysponuje majsterkowicz amator. Narzędzia do użytku zawodowego są zbudowane z trwalszych materiałów i bardziej ergonomicznie. Wyższa cena sprzętu dla fachowców nie powinna dziwić. Tego typu urządzenia muszą wytrzymać codzienną, wielogodzinną pracę. Dodatkowo dostarczane są zwykle w trwałych walizkach transportowych, które umożliwiają szybkie i wygodne przenoszenie sprzętu.
Zdefiniuj swoje potrzeby
Zestaw narzędzi, którymi posługuje się fachowiec zależy w dużej mierze od profilu jego działalności. Część sprzętu ma jednak charakter uniwersalny i jest niezbędna przedstawicielom wielu branż. Kompletowanie wyposażenia warto zacząć właśnie od nich. Najczęściej używanym elektronarzędziem, które stanowi podstawę pracy każdego profesjonalisty jest wiertarko-wkrętarka. Zawodowcy na przemian wiercący i wkręcający powinni mieć na wyposażeniu dwa lub więcej urządzenia tego typu.
Niezbędne elektronarzędzia to także: szlifierki kątowe, młotki SDS plus, wkrętarki udarowe, klucze udarowe, piły szablaste. Fachowcy, dobierając narzędzia pod profil swojej działalności, posiadają często też m.in.: pilarki tarczowe, wyrzynarki, szlifierki trzpieniowe, młoty SDS MAX, obcinaki do rur czy nożyce do blach.
Sprawdź narzędzie w ręku
Wybór sprzętu ułatwiają opinie użytkowników, pojawiające się na forach internetowych lub recenzje, które można przeczytać na branżowych portalach czy w artykułach prasowych. Są jednak właściwości urządzenia, o których najlepiej możemy się przekonać po wzięciu go do ręki. Chodzi na przykład o ciężar, balans czy drgania powodowane przez pracujące elektronarzędzie. Te cechy powinien brać pod uwagę fachowiec, który użytkuje sprzęt na co dzień. Są ważne dla komfortu pracy, a w dłuższej perspektywie nawet dla jego zdrowia. Dlatego warto odwiedzić sklep stacjonarny, gdzie pomocni i profesjonalni doradcy objaśnią charakterystykę sprzętu i pozwolą zapoznać się z nim bliżej.
Redukuj koszty zakupu
Wśród elektronarzędzi, obecnie niezwykle popularne są urządzenia z zasilaniem akumulatorowym. Wydajne i pojemne akumulatory litowo-jonowe spowodowały prawdziwą rewolucję na rynku. Z elektronarzędzi bezprzewodowych można korzystać swobodnie i niezależnie od lokalizacji źródła prądu. Wiodący producenci mają ponad 200 urządzeń tego typu w ofercie. Sprzęt ten nie ustępuje mocą swoim sieciowym odpowiednikom.
Wspólną cechą wszystkich renomowanych marek elektronarzędzi jest tzw. platforma akumulatorowa. Chodzi o zastosowanie jednego, wspólnego typu akumulatora do zasilania wielu narzędzi. Dzięki temu redukuje się koszty zakupu sprzętu. Mając parę akumulatorów i przystosowaną do nich ładowarkę, możemy zaopatrywać się kolejno jedynie w same narzędzia.
Chcesz sprzętu na lata? – poznaj charakterystykę urządzenia
Przed zakupem sprzętu warto zapoznać się z jego cechami i właściwościami, szczególnie jeśli oczekujemy, że będzie nam długo służył. Najpierw podejmijmy decyzję, czy wystarczy użycie cięższych elektronarzędzi 18V, czy może potrzebne nam są lżejsze urządzenia 12V. Wielu fachowców korzysta z obu rodzajów narzędzi. Ponadto dobrze spojrzeć na technologię w jakiej wykonane są akumulatory. Odpowiednia konstrukcja umożliwi ich chłodzenie i pozwoli zmniejszyć zużycie energii. Jej oszczędność można osiągnąć też przez wybór urządzenia wyposażonego w silnik bezszczotkowy. W dodatku, to rozwiązanie zapewni elektronarzędziom dużą moc i przedłuży ich żywotność. Dobrze też, żeby sprzęt wyposażony był w specjalistyczną elektronikę, która chroni silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem.
Nie kupuj kota w worku
Choć skorzystanie z przypadkowych okazji cenowych nieznanych producentów bywa kuszące, to w dalszej perspektywie może narazić nas na wyższe koszty. Kupując urządzenie nieznanej marki musimy liczyć się z brakiem lub niewielkim asortymentem osprzętu do tych elektronarzędzi. Niespodziewana awaria urządzenia wymusi na nas wydanie kolejnych pieniędzy. Szczególnie w przypadku, gdy kilkuletnia gwarancja okaże się nieegzekwowalna przez wyjście nierenomowanego producenta z rynku. Z tych powodów warto sprawdzać asortyment uznanych marek elektronarzędzi w trakcie kompletowania swojej bazy sprzętowej. Do końca czerwca br. w Würth Polska można zakupić w okazyjnej cenie zestawy COMBO elektronarzędzi M-CUBE®. Dostępne są w nich podstawowe narzędzia przeznaczone do profesjonalnego użytku.
Pamiętajmy, że korzystanie z propozycji znanych producentów jest opłacalne, bo wiodące marki zapewniają wieloletnią dostępność do akumulatorów, części zamiennych lub dodatkowego osprzętu. Poza tym mamy pewność, że udzielona nam gwarancja zostanie uhonorowana, a sam sprzęt jest wysokiej klasy. Z tego powodu nie warto oszczędzać na elektronarzędziach. To właśnie ich jakość i wytrzymałość pozwolą fachowcowi na bezproblemową oraz płynną działalność.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ