Organizacja pracy w warsztacie gwarancją wydajności

91

Porządek w miejscu pracy ma znaczący wpływ na jakość wykonywanych czynności. Bałagan oddziałuje nie tylko na wydłużenie realizacji zadań, ale również na ich jakość i koncentrację pracowników. Jak zadbać o organizację warsztatu i poprawę wydajności pracy?

Nieuporządkowane miejsce pracy wyraźnie oddziałuje na to, w jaki sposób wykonujemy służbowe obowiązki. Widoczne jest to choćby z logistycznego punktu widzenia – czas poświęcany na zadanie wydłuża się, kiedy nie możemy znaleźć właściwego narzędzia czy śrubki. Bałagan może wpływać na nas również w bardziej pośredni sposób. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że środowisko w którym pracujemy oddziałuje na nasze funkcje poznawcze, emocje i zachowanie, a także na podejmowanie decyzji i relacje ze współpracownikami. Zagracone, nieuporządkowane miejsce pracy może mieć negatywny wpływ na poziom stresu, a także zdolność do skupienia się na wykonywanych działaniach[1].
Choć może nam się wydawać, że przepełnione szafki czy chaotycznie ułożone narzędzia nie wpływają na jakość pracy, badania wskazują inaczej. Naukowcy z Instytutu Neuronauki Uniwersytetu Princeton wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu (fMRI), aby wykazać, że nasz mózg lubi porządek, a ciągła wizualna dezorganizacja męczy nasze zasoby poznawcze i zmniejsza zdolność koncentracji. Odkryli również, że kiedy badani uprzątnęli bałagan z miejsca pracy, ich produktywność znacznie wzrosła[2].
– Roztargniony pracownik będzie gorzej wykonywał swoje zadania i przykładał mniejszą uwagę do detali. Szczególnie praca w warsztacie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a koncentracja jest priorytetem. Przede wszystkim porządek umożliwia zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z kolei rozkojarzony bałaganem pracownik, zwiększa ryzyko zaistnienia różnego rodzaju wypadków przy pracy – mówi Jacek Wójcik z Product Manager Würth Polska.
Od czego zacząć porządki w warsztacie?
Organizację przestrzeni i układanie sprzętu w warsztacie należy zacząć od sprawdzenia stanu narzędzi i pozbycia się uszkodzonych lub zużytych elementów. Warto zweryfikować, czego brakuje i przygotować listę potrzebnych produktów. Po generalnym uprzątnięciu pomieszczenia powinno się racjonalnie zaplanować system przechowywania i zaopatrzyć się w pojemniki służące do uporządkowania narzędzi.
– Dobrą metodą jest ułożenie najczęściej używanych produktów najbliżej stanowiska pracy – nie poświęcamy wtedy zbyt dużo czasu na znalezienie potrzebnego narzędzia. W warsztacie świetnie sprawdzą się solidne, metalowe regały. Ich transparentność sprawia, że wszystkie sprzęty są dobrze widoczne, dzięki czemu łatwo zauważyć, czego brakuje. Przykładem jest system przechowywania Orsy, który można dostosować do indywidualnych potrzeb i powierzchni warsztatu – podpowiada Jacek Wójcik z Würth Polska.
Do przechowywania mniejszych elementów dobrze nadają się kasety wyposażone w praktyczne pojemniki i wkładki z tworzywa sztucznego, dzięki którym można z łatwością odpowiednio pogrupować przedmioty, co później przełoży się na łatwiejsze utrzymywanie porządku. Warto wybrać kasety łączące się ze sobą w moduły, które nie tylko zajmą mniej miejsca, ale także zapewnią możliwość transportowania normaliów do każdej części warsztatu.
– Dobrą praktyką jest opisanie narzędzi na półkach, dzięki czemu każdy pracownik warsztatu będzie w stanie z łatwością odnaleźć potrzebny sprzęt. Etykiety mogą również pomóc w kontrolowaniu braków magazynowych i składaniu zamówień. Opracowany przez nas system magazynowania Orsy opiera się na indywidualnych potrzebach klienta, który wraz z regałami i kasetami otrzymuje specjalne naklejki do podpisywania produktów. Każda z nich posiada kod, po zeskanowaniu którego można złożyć zamówienie i uzupełnić brakujące elementy – mówi Jacek Wójcik z Würth Polska.
Jak utrzymać porządek w warsztacie?
Częstym problemem jest nie tylko zaprowadzenie porządku w miejscu pracy, ale także jego późniejsze utrzymanie i zapobieganie dezorganizacji. W dbaniu o ład w warsztacie mogą pomóc jego pracownicy.
– Porządek wpływa na jakość wykonywanych zadań pracowników, dlatego warto jest zaangażować ich w dbanie o wspólną przestrzeń. Dobrze sprawdza się wydzielenie czasu w godzinach pracy na posprzątanie swojego stanowiska. Troskę o sprzęt może ułatwić również zapewnienie każdemu pracownikowi własnego kompletu narzędzi. Dzięki temu nie tylko unikniemy nieporozumień między pracownikami, ale też będziemy mieć pewność, że wszyscy będą dbać o wyposażenie warsztatu – doradza Jacek Wójcik z Würth Polska.
Ład w warsztacie pozytywnie wpływa na wydajność pracownika i komfort jego pracy. Dobry system organizacji, regularne sprzątanie, konsekwentność w trzymaniu narzędzi w odpowiednim miejscu oraz dbanie o uzupełnianie braków magazynowych pozwoli na długotrwałe utrzymanie porządku i zwiększy efektywność pracy całego zespołu.

[1: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0013916518823041?journalCode=eaba]
[2: https://hbr.org/2019/03/the-case-for-finally-cleaning-your-desk#]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ