Czym kierować się przy wyborze zimowej odzieży roboczej? Jakie przewagi ma profesjonalna odzież funkcyjna nad zwykłymi ubraniami?

746

Okres zimowy to czas, w którym warunki i komfort pracy na otwartej przestrzeni ulegają pogorszeniu, niezależnie czy jest to plac budowy, ulica czy tereny zielone. Łatwo wtedy o wypadki, dlatego ważne jest, by odzież robocza zapewniała nie tylko odpowiedni poziom komfortu, ale i chroniła przed wpływem czynników zewnętrznych.

Praca związana z wykonywaniem prac instalacyjnych lub remontowych wymaga szczególnej ostrożności, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy niekorzystne warunki pogodowe mogą ją dodatkowo utrudnić. Jeśli przedsiębiorca nie zapewni pracownikowi odpowiedniej odzieży roboczej, naraża go na niepotrzebne ryzyko urazów i kontuzji. Czy taką ochronę mogą zapewnić ubrania noszone na co dzień? Jest to wątpliwe. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępnymi na rynku wybranymi produktami profesjonalnej odzieży roboczej.

Kurtka robocza – jest ostatnią warstwą odzieży, jaką pracownik na siebie nakłada, chcąc ochronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Podczas pracy na zewnątrz najczęstsze problemy, jakich doświadczają pracownicy to opady deszczu, śniegu, oraz silne  wiatry. Zadaniem kurtki nie jest więc ogrzewanie ciała, a zapobieganie utracie ciepła. Warto również wspomnieć, że kurtka powinna dobrze radzić sobie z wilgocią (potem), która jest nieodłącznie związana z pracą fizyczną. Cecha, która za to odpowiada to oddychalność – zdolność materiału do odprowadzania pary wodnej na zewnątrz. Jest to bardzo ważna cecha kurtek roboczych, często pomijana podczas produkcji zwykłych ubrań. Dobra kurtka robocza powinna działać dwutorowo – zapobiegać przedostawaniu się chłodnego powietrza w kierunku naszego ciała, oraz umożliwić odprowadzenie potu na zewnątrz tak, aby nie powstał wilgotny kompres na naszym ciele.


Poza właściwościami termicznymi oraz oddychalnością, podczas wykonywania pracy fizycznej, równie istotny jest komfort użytkowania, a także szeroko pojęta funkcjonalność. O tym, czy kurtka jest wygodna decyduje kilka czynników, między innymi: przyleganie do ciała, obecność kaptura, wysokość kołnierza, regulowane rękawy. Z kolei o funkcjonalności decyduje przede wszystkim liczba i rozmieszczenie kieszeni. Aby zapewnić jak najlepszą funkcjonalność w uznanych liniach odzieżowych, ubrania robocze projektuje się pod kątem konkretnych prac oraz na bazie doświadczeń pracowników.

Kolejnym istotnym elementem ubrania roboczego są bluzy. Powinny zapewniać zwiększoną wytrzymałość w porównaniu do zwykłych ubrań. Ubrania robocze posiadają dodatkowo wzmocnione miejsca, które są szczególnie narażone na przetarcia lub przecięcia: na barkach oraz łokciach. Bluzy wykonane z polaru poza wytrzymałością zapewniają również dobrą oddychalność i gwarantują utrzymanie ciepła. Jeśli pracownik potrzebuje bluzy, która jest odpowiednio wyprofilowana i nie ogranicza jego ruchów, wtedy dobrym wyborem będzie zakup bluzy wykonanej z poliestru – tkaniny, która również posiada wysokie właściwości termoregulacyjne. Wybór bluzy renomowanej firmy zapewni także odpowiednią funkcjonalność. Inteligentnie rozmieszczone kieszenie umożliwią przechowywanie niezbędnych narzędzi zawsze pod ręką.

04080150Nie mniej ważne niż kurtki i bluzy są także rękawice ochronne, które zabezpieczają dłonie pracowników nie tylko przed chłodem, ale przede wszystkim – przed często zdarzającymi się urazami. Podczas pracy błędem jest korzystanie ze zwykłych rękawic, nieprzystosowanych do specyfiki wykonywanej pracy. Niezależnie od pory roku, specjalista wykonujący prace związane z elektryką będzie potrzebował rękawic elektroizolacyjnych chroniących ręce przed porażeniem prądem elektrycznym. Specjalistyczne rękawice wykonane są z wysokogatunkowego lateksu, a ich trwałość i powtarzalność gwarantowana jest przez testy wytrzymałościowe na specjalnych stanowiskach pomiarowych. Ich kształt powinien być idealnie dopasowany do dłoni, a gładka i elastyczna powierzchnia ma zapewniać sprawne posługiwanie się narzędziami. Nie da się więc zastąpić ich zwykłymi rękawicami, które nie posiadają żadnej ochrony przed prądem elektrycznym. Rękawice elektroizolacyjne często wykazują również zwiększoną odporność na działanie oleju, kwasów, ozonu oraz niskich temperatur, warto więc zwracać uwagę na normy i certyfikaty podawane przez producenta.

Wyżej zostały opisane tylko wybrane kategorie profesjonalnej odzieży ochronnej. Jednak najważniejsza jest tu odpowiedź na pytanie, czy zwykłe ubrania mogą zastąpić ubrania robocze? Zdecydowanie nie. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednia odzież robocza poza bezpieczeństwem zapewnia też większy komfort pracy, co w dużej mierze przekłada się na wydajność pracownika.

Autor tekstu: Ewa Paprocka, Product Manager w firmie Würth Polska.

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ