Czyszczenie felg aluminiowych – poradnik

1760

Felgi aluminiowe stanowią efektowną ozdobę każdego samochodu. Utrzymanie ich w dobrym stanie wymaga jednak sporo wysiłku. Jak skutecznie czyścić felgi aluminiowe? Jakich metod lepiej unikać? Jak poradzić sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym poradniku.

Regularne czyszczenie

alloy-automotive-chrome-60590Każdy kierowca wie, że felgi są elementem wyposażenia wyjątkowo narażonym na zabrudzenia. Podczas jazdy osadza się na nich błoto, kurz, a także pył z klocków i tarcz hamulcowych. Na powierzchni felg często pojawiają się zacieki z płynów eksploatacjach i trudne do usunięcia odpryski asfaltu i smoły. Zimą felgi narażone są również na kontakt z solą drogowa rozsypywaną przez służby porządkowe. Zabrudzenia źle wpływają na wygląd felg, co więcej ― mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest regularne konserwowanie felg i bieżące usuwanie zanieczyszczeń. Długotrwale gromadzący się brud może stworzyć grubą warstwę, której usunięcie będzie bardzo trudne, a nawet niewykonalne. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zeszlifowanie warstwy zanieczyszczonego lakieru oraz ponowne lakierowanie felgi. Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji.

Czyszczenie felg ― jakich środków używać?

Czyszcząc felgi aluminiowe, należy zachować ostrożność – używając mocnych środków chemicznych, możesz dorowadzić do uszkodzenia ich powierzchni. Aby pozbyć się z felg łatwych do usunięcia zanieczyszczeń, takich jak błoto czy kurz, możesz użyć np. piany aktywnej stosując zalecane rozcieńczenie. To rozwiązanie może jednak okazać się niewystarczające w przypadku odprysków smoły czy nalotu pyłu z klocków i tarcz hamulcowych. Te zabrudzenia są znacznie trudniejsze do usunięcia. Aby skutecznie się ich pozbyć, możesz skorzystać ze specjalnych środków dedykowanych do czyszczenia felg wykonanych ze stopów lekkich. Szeroki wybór takich preparatów znajduje się w asortymencie naszego sklepu internetowego. Oferowane przez nas preparaty dostępne są w sprayu jak również w opakowaniach z atomizerem. Dzięki temu rozwiązaniu środek czyszczący dociera do trudno dostępnych miejsc. Płyny przeznaczone do czyszczenia felg aluminiowych znajdziesz w kategorii Preparaty do mycia felg.

weel_3Uważaj na lakier

Do czyszczenia felg nie powinno używać się alkoholu, benzyny, żrących rozpuszczalników czy jakichkolwiek detergentów stosowanych w gospodarstwach domowych. Mogą one nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię felgi. Pod ich wpływem lakier może zmatowieć lub nawet się odbarwić. Mycie felg aluminiowych wymaga użycia nie tylko odpowiednich środków czyszczących, ale również właściwych akcesoriów. Czyszcząc felgi za pomocą wełny stalowej czy szczotki o twardym włosiu, możesz zarysować lakier. Felgi aluminiowe najlepiej myć za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Akcesoria dostosowane do czyszczenia felg aluminiowych również dostępne są w naszym sklepie internetowym. Korzystając ze szczotki z miękkim włosiem, masz pewność, że podczas czyszczenia felgi nie uszkodzisz pokrywającego ją lakieru. Pamiętaj również o tym, aby nie trzeć zabrudzonych miejsc. Felgi czyścić należy delikatnymi, spokojnymi ruchami.

Myjnia samochodowa

Aby wyczyścić silnie zabrudzone felgi, możesz skorzystać z bezdotykowej myjni samochodowej. Wykorzystanie strumienia wody o wysokim ciśnieniu pozwoli Ci usunąć zanieczyszczenia z trudno dostępnych zakamarków. Korzystając z myjki ciśnieniowej, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległość między końcówką dyszy a powierzchnią felgi. Wynosić ona powinna około 10-15 centymetrów. Niewskazane jest mycie felg od razu po zakończeniu długotrwałej jazdy. Podczas poruszania się samochodu ich temperatura znacząco wzrasta. Myjąc nagrzane felgi, możesz uszkodzić pokrywający je lakier. Czyszczenie gorącej powierzchni jest również nieefektywne. Po zakończeniu czyszczenia na felgach mogą pozostać na nieestetyczne smugi i zacieki. Szczególną ostrożność należy zachować podczas mycia starszych felg, na których powierzchni widoczne są odpryski lakieru czy ogniskami korozji. Użycie wody o wysokim ciśnieniu może doprowadzić do oderwania płatów lakieru w tych miejscach. Przed skorzystaniem z myjni warto upewnić się, że woda nie jest zmieszana z silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi.

Zabezpieczenie powierzchni felg aluminiowych

Umyte felgi należy wytrzeć do sucha szmatką wykonaną z miękkiego materiału. Umyte i suche felgi warto zabezpieczyć specjalnym preparatem do lakieru i felg, który można znaleźć w naszym sklepie online. Ochronna warstwa preparatu zabezpieczy obręcz przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz przywieraniem brudu. Regularne mycie i zabezpieczenie felg wpływa korzystnie na ich wygląd i wydłuża czas ich eksploatacji. Regularna konserwacja nie wymaga demontowania kół. Dwa razy do roku warto jest dokonać gruntowego mycia tych elementów. Dobrą okazją jest zmiana opon. Gdy felga jest zdemontowana można usunąć bród z zakamarków, do których normalnie nie ma dostępu.

 

 

 

 

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ