Pięć zimowych akcesoriów samochodowych, które każdy kierowca powinien mieć przy sobie

1107

Zima to zawsze najtrudniejsza pora roku dla kierowców. Lód, śnieg, a w najlepszym wypadku pośniegowo błoto na drogach, a do tego krótki dzień, ograniczona widoczność, opady śniegu – to tylko kilka z czynników, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dochodzą do tego ujemne temperatury, które również mogą powodować liczne problemy – zamarznięte zamki, przymarznięte wycieraczki, a nawet problemy z uruchomieniem silnika. Każdy kierowca, bez względu na to czy wyrusza w długą trasę czy jedzie tylko kilka kilometrów do pracy, powinien zwrócić szczególną uwagę na zimowe akcesoria samochodowe, które nie tylko mogą wpłynąć na wygodę jazdy i spokój kierowcy, ale również na bezpieczeństwo. Oto lista pięciu najbardziej przydatnych zimowych akcesoriów samochodowych.

akcesoria samochodowe na zime wurth

  1. Odmrażacz

Zimą problemem może być już samo otwarcie samochodu. Wystarczy, że trochę wilgoci dostanie się do zamka w drzwiach. Pod wpływem ujemnej temperatury zamek może zmrozić się do tego stopnia, że rano nie da się go otworzyć. W związku z tym warto zaopatrzyć się w odmrażacz. Jest to najczęściej płyn w sprayu ze specjalnym dozownikiem, dzięki któremu można precyzyjnie zaaplikować go do zamka, który po kilku chwilach powinien odpuścić. Przy dużych mrozach warto zwrócić też uwagę na uszczelki oraz wycieraczki, które również mogą przymarznąć do szyby. Próba siłowego oderwania ich od powierzchni zazwyczaj skończy się mikrouszkodzeniami, które w dłuższej perspektywie znacznie skrócą żywotność tych części do samochodu. Odmrażaczy można używać również do szyb pokrytych szadzią – działają szybciej niż akcesoria samochodowe takie jak skrobaczki do lodu.

odmrazacz do szyb wurth

  1. Uszlachetniacze do paliwa

Dostanie się do wnętrza samochodu wcale nie gwarantuje, że kierowca gdziekolwiek pojedzie. Przy skrajnie niskich temperaturach, niższych niż -20 stopni Celsjusza – może wystąpić problem z paliwem. Dotyczy to szczególnie samochodów z silnikiem diesla. Z ropy naftowej może bowiem wytrącić się parafina, która zatka filtr paliwa i uniemożliwi uruchomienie samochodu. Przy tak trudnych warunkach pogodowych warto dolewać do paliwa tak zwanych uszlachetniaczy. To płyny, które wpływają na właściwości ropy naftowej oraz benzyny i sprawiają, że ich konsystencja nie zmienia się pod wpływem temperatury. Cena takiego akcesorium do samochodu wynosi około 40 złotych za litr. Wydaje się to dużo, ale płyn jest bardzo wydajny – wystarczy dolać go około 100 ml na 10 litrów paliwa, aby właściwie spełniał swoją funkcję.

 

  1. Kable rozruchowe

Kolejnym elementem samochodu, który może zawieść podczas rozruchu w skrajnie niskich temperaturach jest akumulator. Akumulatory pod wpływem zimna tracą moc rozruchową, której zimą potrzeba więcej, ze względu na większą gęstość oleju. Najprostszym rozwiązaniem są kable rozruchowe, dzięki którym można „pożyczyć” trochę prądu od kierowcy, który miał więcej szczęścia i udało mu się odpalić samochód. Używanie kabli rozruchowych jest bardzo proste i nawet osoba, która nie zna się na mechanice samochodowej bez problemu powinna sobie poradzić z ich użyciem. Trzeba tylko pamiętać, że kable o ładunku dodatnim trzeb przykładać do „+” na akumulatorze, a o ładunku ujemnym do „-”.

kable rozruchowe wurth

  1. Łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła to bardzo specjalistyczne akcesorium samochodowe, który sprawdzi się tylko podczas najbardziej ekstremalnych warunków drogowych – oblodzenia lub wysokiego śniegu. Łańcuchy będą wbijać się w zmrożoną powierzchnię i tym samym zdecydowanie zwiększą przyczepność samochodu. W wielu krajach, gdzie drogi wiodą przez góry, wożenie łańcuchów jest wręcz obowiązkowe. W Polsce nie ma takich przepisów, ale łańcuchy na koła z pewnością przydadzą się podczas wyjazdu w góry na narty – zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo i komfort jazdy.

łańcuchy na koła wurth

  1. Akcesoria do samochodu poprawiające bezpieczeństwo

Zima na drogach to nie tylko mniejszy komfort podróżowania, ale również mniejsze bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać przy uzupełnianiu niezbędnych akcesoriów samochodowych, które w lepszych warunkach pogodowych zdarza się bagatelizować. Chodzi na przykład o trójkąt ostrzegawczy. Przed zimą trzeba koniecznie sprawdzić czy jest kompletny, stabilny i czysty. W razie jakiejkolwiek awarii, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności lub po zmroku, który zimą zapada o wiele wcześniej, jest to kwestia podstawowego bezpieczeństwa. O ile trójkąt jest obowiązkowym akcesorium samochodowym, o tyle warto pamiętać jeszcze o kamizelce odblaskowej. Nie jest wymagana przepisami, ale zdecydowanie warto mieć ją w samochodzie i zakładać za każdym razem, kiedy wysiada się na nieoświetlonej drodze, zwłaszcza w czasie intensywnych opadów śniegu lub podczas mgły.

Akcesoria i części do samochodu na zimę znacznie poprawiają komfort jazdy

Zimowe akcesoria do samochodu – odmrażacze, kable rozruchowe, łańcuchy na koła i inne – zdecydowanie poprawiają spokój kierowcy i komfort jazdy. Nie można jednak zapomnieć o najważniejszym, czyli odpowiedzialności i wyobraźni za kierownicą. Te dwie cechy są niezbędne o każdej porze roku, ale zimą, gdy warunki do jazdy są wyjątkowe trudne, stają się wyjątkowo ważne.

akcesoria samochodowe na zime od wurth

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ