Szlifierka oscylacyjna, mimośrodowa czy taśmowa? – do czego służą i którą wybrać?

396

Szlifierka to jedno z podstawowych narzędzi pracy w każdym zakładzie stolarskim. Jest również bardzo przydatnym elektronarzędziem, z którego chętnie korzystają wszyscy majsterkowicze. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek – oscylacyjne, mimośrodowe, czy taśmowe. Pomimo tego, że pozornie wszystkie te elektronarzędzia wykonują podobną pracę, różnią się w szczegółach działania. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który omawia zasadę ich pracy, aby móc dobrać szlifierkę najlepiej dostosowaną do własnych potrzeb.

Szlifierka oscylacyjna – idealna do dużych płaskich powierzchni

Szlifierka oscylacyjna wyposażona jest w stopę poruszającą się w przód i w tył, do której przymocowuje się papier ścierny. Jest to elektronarzędzie, które najlepiej sprawdzi się przy szlifowaniu dużych, płaskich powierzchni. Na wydajność i efektywność pracy szlifierki oscylacyjnej wpływ mają dwa podstawowe parametry. Przede wszystkim wielkość stopy – im większa, tym większa szlifowana powierzchnia. Typowy rozmiar takich szlifierek to od 180 do 250 mm długości na 90 do 120 mm szerokości. Drugim ważnym parametrem jest oscylacja, czyli liczba ruchów na minutę. Maksymalnie może wynosić nawet 20 tysięcy. Im więcej ruchów tym gładsze i szybsze szlifowanie. W wielu modelach szlifierek prędkość oscylacji można dostosować do rodzaju pracy i materiału, który się obrabia.

Szlifierki oscylacyjne pozwalają wymieniać nie tylko papier ścierny, ale również całe stopy, dzięki czemu można pracować w miejscach wymagających większej precyzji. Wybierając szlifierkę oscylacyjną dla siebie warto zwrócić również uwagę na wygodę pracy, za tę odpowiadają między innymi waga urządzenia, a także długość kabla. Ofertę tych elektronarzędzi Würth można znaleźć na stronie w kategorii szlifierki oscylacyjne.

Szlifierka mimośrodowa – uniwersalne narzędzie do każdej powierzchni

Szlifierka mimośrodowa to elektronarzędzie, które pracuje w podobny sposób do szlifierek oscylacyjnych. Odróżniają ją jednak dwie zasadnicze cechy. Po pierwsze do ruchu oscylacyjnego dochodzi ruch stopy wokół własnej osi. To z kolei determinuje drugą różnicę, czyli kształt stopy – w szlifierkach mimośrodowych jest ona okrągła, a talerz szlifierski jest elastyczny. Te dwie cechy sprawiają, że szlifierka mimośrodowa szybciej wykonuje swoją pracę niż oscylacyjna, a dodatkowo może pracować na wypukłych lub wklęsłych powierzchniach. Dodatkowo, dzięki wymiennym końcówkom może również pełnić funkcję polerki.

Szlifierki mimośrodowe dzieli się na dwie kategorie – z ruchem wymuszonym i niewymuszonym. Dotyczy to rodzajów napędu dla ruchu obrotowego talerza. W ruchu wymuszonym odpowiada za to silnik, w związku z tym liczbę obrotów można regulować. W ruchu niewymuszonym za ruch obrotowy elektronarzędzia odpowiada mechanizm mimośrodowy i siła odśrodkowa. W związku z tym użytkownik nie ma precyzyjnego wpływu na liczbę obrotów. Może ją zmniejszyć dociskając szlifierkę mocniej do powierzchni lub zwiększyć przez użycie mniejszej siły docisku. Wpływa to na precyzję i tempo pracy. Docisk należy też dostosować do materiału, na którym się pracuje.

Oferta szlifierek mimośrodowych Würth dostępna jest w poniższej sekcji.

Szlifierka taśmowa – precyzyjna i wydajna

Szlifierka taśmowa najbardziej różni się od pozostałych dwóch rodzajów. Szlifuje ona powierzchnię za pomocą specjalnej taśmy, która obraca się prostopadle w stosunku do szlifowanej powierzchni. Dzięki temu szlifierka taka jest bardzo wydajna i nie wymaga dużego wysiłku do obsługi. Dodatkowo sprawdzi się idealnie, gdy trzeba szlifować powierzchnie przy różnych załamaniach lub krawędziach. Taśma pozwala bowiem na bardzo dokładne szlifowanie. Precyzję można jeszcze dodatkowo poprawić, używając specjalnej ramki.

Wybierając szlifierkę taśmową dobrze jest wybrać taką, która posiada automatyczny mechanizm napinania taśmy. W innym razie trzeba zrobić to samodzielnie, a to wymaga odpowiedniego przygotowania i precyzji. Źle naciągnięta taśma sprawi, że praca nie zostanie dokładnie wykonana. Regulowana może być również prędkość taśmy. Szybsze obroty lepiej sprawdzą się przy obróbce miękkich materiałów, wolniejsze – twardszych. Ciekawą możliwością, którą oferują niektóre elektronarzędzia tego rodzaju jest to, że można wykorzystywać je jako szlifierki stacjonarne. Do zestawu dołączane są wówczas specjalne uchwyty, które zapewniają stabilność.

Szlifierki taśmowe Würth dostępne są w sekcji Elektronarzędzia do szlifowania.

Szlifierka – elektronarzędzie, które warto mieć w swoim warsztacie

Szlifierka – oscylacyjna, mimośrodowa, czy taśmowa – to elektronarzędzie bez wątpienia przydatne
i każdy miłośnik majsterkowania powinien mieć je w swoim warsztacie. Dobrze jest przed zakupem dokładnie przeanalizować, do jakich prac będzie wykorzystywane i wybrać to, które będzie najlepiej dostosowane do potrzeb użytkownika. Bez względu jednak na rodzaj wybranej szlifierki, warto postawić na sprawdzoną markę – Würth.

sz_2

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ